ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ելույթը Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստում
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական կոմիտեի նախագահ հարգելի պարոն Նալբանդյան,
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ հարգելի պարոն Ֆրասսա,
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստի հարգելի մասնակիցներ,
նախեւառաջ, ցանկանում եմ ողջունել ձեզ Հայաստանում եւ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստը Երեւանում անցկացնելու` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հրավերն ընդունելու համար:
Մեծագույն գոհունակությամբ եմ ցանկանում նշել, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում վերջին տարիներին` 2012 եւ 2014 թվականներին, ստանալով լիիրավ անդամի կարգավիճակ` Հայաստանի Հանրապետությունը եւ ՀՀ Ազգային ժողովն իրենց ծանրակշիռ տեղն ունեն Ֆրանկոֆոնիայում:
Ինչպես 2015 թվականը, այնպես էլ ընթացիկ տարին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի համար առանձնահատուկ տարի է:
2015 թվականին մեր երկիրը հյուրընկալեց Ֆրանկոֆոնիայի երեսունմեկերորդ (31-րդ) նախարարական եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի սեկցիաների ղեկավարների համաժողովները:
Այսօր Երեւանում մեկնարկում է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստը: Իսկ այս տարվա հոկտեմբերի 11-12-ը, ինչպես գիտեք, Հայաստանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը: Նման միջազգային միջոցառման անցկացումը մեր երկրում ֆրանկոֆոն արժեքներին հավատարմության լրացուցիչ վկայություն է, որոնք մենք կիսում ենք ֆրանկոֆոն ընտանիքի անդամների հետ՝ համերաշխություն, ժողովուրդների իրավահավասարություն, ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքների պաշտպանություն, մշակութային բազմազանություն եւ այլն:
Երջանիկ զուգադիպությամբ հենց այսօր՝ մարտի 20-ին, ողջ աշխարհում նշվում է Ֆրանկոֆոնիայի օրը: Այն Հայաստանում ոչ միայն չի եզրափակվում սոսկ այս օրով, այլեւ վերջին տարիներին վերածվել է Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի, որը մեզ հնարավորություն է ընձեռում առնվազն երկու ամիս շարունակ մեծարելու տարբեր մշակույթներ միավորող ֆրանսերենը՝ եւս մեկ անգամ ի ցույց դնելով մեր կապվածությունը նրան եւ վեր հանելով ֆրանսերենի հարստությունն ու բազմազանությունը: Այս տարի, սիրելի բարեկամներ, այդ տոնը հարստանում եւ գեղեցկանում է նաեւ ձեր ներկայությամբ:
այս տարի Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստը տեղի է ունենում մեզ` հայերիս համար հիշարժան հոբելյանների տարում: Խոսքը բացառիկ մի քանի իրադարձությունների մասին է:
Մայիսի քսանութին մենք կտոնենք Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման, իսկ աշնանը՝ մայրաքաղաք Երեւանի 2800-ամյակը:
Մենք սիրում ենք կատակել, որ Երեւանը քսանինը տարով Հռոմից մեծ է:
մոտ մեկ ամիս առաջ ողջ հայությունը նշում էր Ղարաբաղյան շարժման երեսունամյակը: 1923թ. Ստալինի կամայական որոշմամբ Ադրբեջանին բռնակցված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը երեք տասնամյակ առաջ աշխարհին բարձրաձայնեց իր պատմական հայրենիքում ազատ եւ անվտանգ ապրելու իր կամքը:
Արցախի Հանրապետությունն այսօր դե ֆակտո կայացած պետություն է` ձեւավորված պետական կայուն ժողովրդավարական համակարգով ու ենթակառուցվածքներով, զարգացող տնտեսությամբ: Սակայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռեւս կարգավորված չէ: Մենք բազմիցս ենք հայտարարել, որ այն կարող է լուծվել միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով, մարդու հիմնարար իրավունքների, ինչպես նաեւ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: Անհնար է Արցախը պատկերացնել Ադրբեջանի կազմում, որտեղ հայատյացությունը դարձել է պետական քաղաքականություն:
Արցախի Հանրապետության` դեռեւս ճանաչված չլինելը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա այնտեղ ապրող մարդկանց իրավունքների իրացման համար: Մարդու իրավունքների եւ դրանց առնչվող արժեքների ամրապնդումը Ֆրանկոֆոնիայի գերակայություններից է: Հավատարիմ մնալով այդ եւ Ֆրանկոֆոնիայի մյուս արժեքներին, այդ թվում` խաղաղությանը, ժողովրդավարությանը՝ Արցախի Հանրապետությունը շարունակաբար քայլեր է ձեռնարկում զարգացնելու Ֆրանկոֆոնիան Արցախի տարածքում: Դրան նպաստում են նաեւ տարբեր երկրներ ներկայացնող ֆրանսախոս խորհրդարանականների այցերն Արցախ:
ՀՀ Ազգային ժողովի ֆրանկոֆոնիայի սեկցիայի աջակցությամբ եւ Արցախի խորհրդարանի ղեկավարության ակտիվ մասնակցությամբ աշխատանքներ են ընթանում Արցախում Երիտասարդ ֆրանկոֆոնների խորհրդարանի կազմավորման ուղղությամբ, ինչը նույնպես կնպաստի ֆրանսերենի, լեզվա-մշակութային բազմազանության տարածմանը:
Հարգելի տիկնայք եւ պարոնայք,
կրկին ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի խորհրդարանում, մաղթում եմ հաջողություններ ձեր աշխատանքում: Հուսով եմ, որ հնարավորություն կունենաք նաեւ ծանոթանալու հինավուրց, բայց եւ երիտասարդ մեր երկրին:

Выступление Председателя НС А.Баблояна на заседании Политического комитета Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ)
“Уважаемый министр иностранных дел РА, председатель  Министерской Конференции Франкофонии  г-н Налбандян,
уважаемый председатель Политического комитета ПАФ г-н Фрасса,
уважаемые участники Политического комитета ПАФ,
Прежде всего хочу приветствовать вас в Армении и поблагодарить за принятие приглашения НС РА о проведении заседания Политического комитета ПАФ в Ереване.
С огромным удовлетворением хочу отметить, что, получив статус полноправного члена в МОФ   и   ПАФ в последние годы (2012 и 2014), РА и НС РА заняли ощутимое место в Франкофонии.
Как 2015-й, так и текущий год в Армении – особые для Франкофонии.
В 2015 г. наша страна приняла 31-ю Министерскую конференцию Франкофонии и конференцию руководителей секций Европейского региона ПАФ.
Сегодня в Ереване стартует заседание Политического комитета ПАФ. А 11-12 октября с.г. Армения примет Саммит Франкофонии. Проведение подобного международного мероприятия в нашей стране – еще одно свидетельство приверженности франкофонным ценностям, которые мы разделяем с членами франкофонной семьи, - солидарности, равноправию народов, демократии, защите прав человека, культурному разнообразию и др.
По счастливой случайности именно сегодня, 20 марта, во всем мире отмечается День Франкофонии.   В Армении он не завершается этим конкретным днем, а превратился в последние годы   в двухмесячник Франкофонии, который позволяет нам по меньшей мере два месяца подряд чтить объединяющий различные культуры французский язык, вновь демонстрируя нашу связь с ним и выявляя богатство и многогранность французского. В этом году, дорогие друзья, этот праздник становится богаче и краше также благодаря вашему участию.
в этом году заседание Политического комитета ПАФ проходит в памятный для нас, армян, юбилейный год. Речь о нескольких знаковых событиях.
28 мая мы будем праздновать 100-летие провозглашения независимости Первой Республики Армения, а осенью – 2800-летие столицы Еревана.
Мы любим шутить, что Ереван на 29 лет старше Рима.
около месяца назад все армянство отмечало 30-летие Карабахского движения. Три десятилетия назад народ Нагорного Карабаха, насильно присоединенного в 1923 г. по волюнтаристскому решению Сталина к Азербайджану, выразил миру свою волю жить свободно и безопасно на своей исторической родине.
Сегодня Республика Арцах де факто состоявшееся государство со сформировавшимися стабильной государственной демократической системой и инфраструктурами, развивающейся экономикой. Однако Нагорно-Карабахский конфликт все еще не урегулирован. Мы неоднократно заявляли, что он может быть разрешен только посредством мирных переговоров, на базе основных прав человека, а также права на свободное самоопределение народа. Невозможно представить Арцах в составе Азербайджана, где армянофобия стала государственной политикой.
Все еще непризнанность Республики Арцах не должна стать препятствием для реализации прав живущих там людей. Укрепление прав человека и связанных с ними ценностей – из приоритетов Франкофонии. Оставаясь приверженными этим и другим ценностям Франкофонии, в том числе миру и демократии, Республика Арцах предпринимает последовательные шаги к развитию Франкофонии в Арцахе. Этому способствуют также визиты представляющих различные страны франкоговорящих парламентариев в Арцах.
При содействии секции   Франкофонии НС РА и активном участии руководства парламента Арцаха ведутся работы по формированию Парламента молодых франкофонов в Арцахе, что также будет способствовать распространению французского языка, лингво-культурного разнообразия.
Уважаемые дамы и господа,
еще раз приветствую вас в парламенте Армении, желаю успехов   вашей работе. Надеюсь, будете также иметь возможность ознакомиться с нашей древней, но и молодой страной.